Jest mnóstwo definicji sukcesu. Kogo nie spytać, każdy ma swoją. Jest uwarunkowana kulturowo, miejscowo, zależna od płci itp. A jak zmieniała się Twoja definicja sukcesu przez ostanie 5 czy 10 lat? Kto wpływa na Twoją definicję sukcesu, albo jakie okoliczności? Mnie bardzo spodobała się jedna: „Sukces to tylko kwestia szczęścia. Zapytaj każdego nieudacznika!” – Earle Wilson.
Sukces to: znać swój życiowy cel, rozwijać siebie do maksimum swojego potencjału, siać ziarna, z których korzystają inni. To jednak nie wszystko. Prawdziwy i realny sukces opiera się na czterech filarach: relacjach, nastawieniu, wyposażeniu i przywództwie. Najpierw skupimy się na relacjach.
Kiedy pytano o jedną cechę, najbardziej pożądaną u osób na liderskich stanowiskach, większość menedżerów wyższego szczebla z dużych firm odpowiedziała: „Umiejętność pracy z ludźmi.”
„Najważniejszym składnikiem formuły sukcesu jest umiejętność dogadywania się z ludźmi.” – Teddy Roosvelt
Badania nad przywódcami amerykańskiego biznesu wykazały, że przeciętny dyrektor poświęca ¾ swego dnia pracy kwestiom ludzkim. To znaczy, że ten czas spędza z ludźmi, zatem relacje są kluczową umiejętnością. W Polsce dzieje się podobnie.
Sukces to 87% wiedzy o ludziach i 13 % wiedzy o produkcie (badania Stanforda). Nie trzeba chyba nikomu mówić, że to właśnie kapitał ludzki jest najważniejszy.
Większość naszych sukcesów i porażek wiąże się z innymi ludźmi. Są ludzie, którzy dodają coś do naszego, ale i tacy, którzy odejmują. To Twoja decyzja z kim przebywasz i kogo zabierasz w swoją podróż.
Jest dziewięć zasad dobrych relacji z ludźmi:
- Kochaj i akceptuj Siebie. Jedyna relacja, która trwa ciągle i dlatego jest najważniejsza, łączy Cię z Tobą. Jeśli masz się nauczyć z kimś dogadywać, to przede wszystkim ze sobą.
- Wkładaj energię w to, by dało się Ciebie lubić. Bądź taką osobą z jaką sam byś się zaprzyjaźnił.
- Zapamiętuj imiona.
- Skupiaj się na tym, co interesuje innych (słuchaj).
- Proś innych o pomoc.
- Dodawaj ludziom wartości.
Jak dodawać ludziom wartości? Dodajemy ją gdy: naprawdę cenimy ludzi, podnosimy swoją wartość, znamy i utożsamiamy się z tym, co oni cenią.
- Stosuj zasadę 101% – znajdź 1%, w którym z kimś się zgadzasz i poświęć temu 100% energii.
- Kochaj ludzi bardziej niż opinii.
- Poszukuj zasobów, które pomogą Ci rozwinąć umiejętności przywódcze.
Sprawdź jak sobie radzisz z relacjami:
Jak relacje wpływają na Twój poziom sukcesu? Jak Twoje relacje wpływają na poziom sukcesu innych ludzi (pozytywnie lub negatywnie)?
Wypisz swoje trzy najlepsze cechy i opisz, jak możesz je włączyć w budowanie relacji ze współpracownikami, przyjaciółmi i rodziną?
Zastanów się nad swoim remanentem relacji. Jakie dwa obszary, ocenione najniżej, możesz zacząć poprawiać już dziś? Jakie kroki podejmiesz, aby poprawić te umiejętności?
Andrzej Maciejewski
Ekspert Przywództwa i Rozwoju Osobistego, członek John Maxwell Team – największej na świecie organizacji zrzeszającej coachów i trenerów przywództwa i rozwoju. Autor programów szkoleniowych. Prowadzi warsztaty i szkolenia dla liderów na wszystkich poziomach.