Inteligenta subskrypcja pieluszek wypracowana we współpracy startupu z Procter&Gamble, system angażujący widzów imprez masowych powstały przy współpracy z Ericssonem i Legią Warszawa i bezprzewodowe czujniki do monitorowania produkcji rozwinięte z fi rmą Wielton S.A. To przykłady trzech z 27 produktów i usług z akceleratora Startup Spark przy Łódzkiej Specjalnej Strefi e Ekonomicznej.
ŁSSE S.A. wspiera młode technologiczne firmy finansowo, otacza je opieką mentorów i łączy z zasobami korporacji. Przez 15 miesięcy oceniliśmy ponad 300 projektów, 27 wyselekcjonowaliśmy wspólnie z siedmioma partnerami (Procter&Gamble, Albea Poland, Radio Łódź, Polska Grupa Energetyczna, Wielton, Grupa Pietrucha i Ericsson). – Po dwóch rundach akceleracji, podczas Spark Demo Day przyjrzeliśmy się efektom jakie dała współpraca w opracowanym przez nas modelu wsparcia młodych technologicznych fi rm – relacjonuje Marek Michalik, prezes ŁSSE S.A. – Wiele projektów powstałych we współpracy startupów z korporacjami szybko weszło w fazę komercjalizacji wdrażając na rynek produkty i usługi, rozwiązania z zakresu przemysłu 4.0, sztucznej inteligencji, gamifi kacji, bezzałogowych statków powietrznych oraz e-commerce i rozwiązań dla wewnętrznych potrzeb organizacji.
Procter&Gamble i Baby Box
Baby Box Club to startup, który we współpracy z Procter&Gamble czyni z zakupu pieluszek proste doświadczenie. Wystarczy podać datę pierwszej dostawy, żeby co miesiąc otrzymać pod drzwi paczkę z odpowiednią do wieku dziecka liczbą i rodzajem pieluch. – Dla Procter&Gamble, Polska jest ważnym centrum tworzenia innowacji. Jedną z dróg tworzenia nowych rozwiązań jest praca ze startupami. Dlatego przyjęliśmy zaproszenie ŁSSE i zostaliśmy partnerem w programie Startup Spark – podkreśla Małgorzata Mejer, menedżer ds. komunikacji korporacyjnej P&G w Europie Centralnej. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z rezultatów współpracy w ramach pierwszej fazy akceleracji, podczas której zrealizowaliśmy projekty z trzema wybranymi startupami. Teraz podsumowujemy drugą już rundę, w której podjęliśmy współpracę z sześcioma kolejnymi partnerami.
Ericsson i Social WiFi
Startup Social WiFi dopracował z firmą Ericsson rozwiązanie, które ułatwia interakcję organizatora imprez masowych z jej uczestnikami poprzez smartphone’a. Narzędzie pozwala na pozyskiwanie dodatkowych informacji o przebiegu wydarzenia, przekazywanie organizatorom feedbacku w czasie rzeczywistym, a w dedykowanym dla stadionów wariancie dostępnym już na arenie piłkarskiej Legii Warszawa dodatkowo typowanie wyników meczów. – Partnerstwo w procesie akceleracji Startup Spark było dla nas dobrym doświadczeniem, na podstawie którego chcemy zaangażować się wspólnie z ŁSSE w kolejne projekty rozwijające startupy, szczególnie w aspekcie wyboru Łodzi jako miasta pilotażowego dla wdrożenia technologii 5G – komentuje Jakub Gabarkiewicz, Ericsson.
Wielton i Tinkerer
Tinkerer to startup, którego bezprzewodowe czujniki opracowywane przy współpracy z firmą Wielton monitorują przebieg produkcji i pozwalają m.in. szybko wykryć awarię oraz wizualizować proces produkcji. – Stawiamy na stały rozwój i szukamy innowacji. Współpraca ze startupami w akceleratorze Startup Spark okazała się odpowiedzią na to zapotrzebowanie – podsumowuje Piotr Kowalski, dyrektor ds. strategii i rozwoju, Wielton S.A. i prezes zarządu Wielton Investment. – Akcelerator przyniósł do regionu wiele ciekawych pomysłów i pozwolił zatrzymać w kraju te technologie, które będą stanowiły w najbliższych latach motor polskiej gospodarki – mówi Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE S.A